Opinii despre Biblioteca Teleki-Bolyai în Târgu Mureș (Bibliotecă)
Strada Bolyai 17, Târgu Mureș 540067
Descriere
Vizualizați informațiile și opiniile despre Biblioteca Teleki-Bolyai, Bibliotecă în Târgu Mureș
Aici puteți vedea locația site-ului, orele, contactele, fotografiile și opiniile reale făcute de utilizatori.
Acest site are un rating bun pe site-ul nostru, cu sigurantă au grijă de clienții lor.
Hartă
Orar de Biblioteca Teleki-Bolyai
Luni
Închis
Marți
10–17:30
Miercuri
10–17:30
Joi
10–17:30
Vineri
10–17:30
Sâmbătă
10–16
Duminică
Închis
Opinii despre Biblioteca Teleki-Bolyai
Multă amabilitate, chiar și în condiții de pandemie. I-am "deranjat"(acesta este cuvântul!) cu grupuri de turiști, dar au fost impecabili. Doamna bibliotecar a făcut prezentare pentru întregul grup în curtea interioara, iar apoi a avut răbdarea necesara sa permită accesul, câte doua persoane conform regulilor, tuturor doritorilor. Încă odată un mare MULȚUMESC! Omul sfințește locul!
Unele bibliotecare chiar nu știu să facă liniște...
Colecție uriașă. 230 de mii de cărți, dintre care cea mai veche a fost tipărită la începutul secolului al XIV-lea. Locul este caracterizat de mare dăruire și sârguință, atât din partea bibliotecii Teleki, cât și din partea actualului personal al bibliotecii care lucrează acolo și îl întrețin, îngrijind și păstrând biblioteca. A fost o experiență grozavă să fiu acolo și să treci prin bibliotecă și cronologia istorică cu două camere. Il recomand tuturor :)
O instituție care poate satisface o gamă largă de interese, își păstrează cu fidelitate tradițiile și comorile culturale și le împărtășește altora, este unul dintre spațiile comunitare importante ale orașului.
(Tradus) Este una dintre bijuteriile culturale ale Transilvaniei.
(Original)
Erdély egyik kulturális gyöngyszeme.
Biblioteca păstrează mai multe cărți originale tipărite, multe cărți vechi, manuscrise și cărți rare. Interesant este că și contele Ferenc Széchényi și-a întemeiat propria (Biblioteca Națională Széchényi) la Pesta mai târziu, la 25 noiembrie a aceluiași an, care a devenit și strămoșul Muzeului Național Maghiar.
(Tradus) O bibliotecă veche cu o colecție uriașă, cu publicații originale ale multor lucrări celebre. Conform legendelor, Einstein a venit și aici.
(Original)
Hatalmas gyűjteménnyel rendelkező régi könyvtár, sok-sok híres mű eredeti kiadványaival. Legendák szerint Einstein is megfordult itt.
VALOAREA ISTORIEI UNGAREI
(Tradus) O necesitate pentru iubitorii de istorie sau de lectură. O adevărată comoară de descoperit!
(Original)
Un incontournable pour les amoureux d'histoire ou de lecture. Un vrai trésor à découvrir !
O colecție impresionantă de cărți cu informații istorice despre regiune. A fost odată, cea mai mare bibliotecă din Europa. Dacă vă aflați în Târgu Mureș, este obligatoriu să îl vizitați
Contactează-ne
Street view și 360
Toate
